Terapie Mentální Anorexie a Bulímie

4. března 2008 v 18:06 | Majuška ♥ |  Léčení
Stručný přehled metod sloužících k léčbě mentální anorexie (popř. bulimie)
• Klasický přístup
Anorexia
Hospitalizace v nemocnici či jiném středisku pro PPP, která trvá kolem 2 měsíců. Uplatňuje se, naučit pacientku správnému stravování a dodržování jídelníčku. Je poučena o následcích nejedení a nad každým jídlem bdí sestra.

Ale nikdo není krmen násilím, pouze v případě, že se jedné o ohrožení života a metabolické i minerální rozvrácení, je pacient(ka) vyživován(a) uměle sondou.
Úkolem je přibrat na určitou hranici a dokud pacient/ka nedosáhne oné váhy, může mít zakázané některé věci (vycházky, různé činnosti, ...). Druh léčby se hlavně soustředí na tělo, ale používají se i formy psychoterapie, skupinová terapie, relaxační cvičení, arteterapie, ...
Tato léčba je dobrá, ale ne vhodná pro každého. Nevýhodou je důraz na váhu a jídlo, na což pacient/ka myslí v této době nejvíce. Princip: nebudeš jíst - nepůjdeš na vycházku, se pro léčení mentální anorexie nehodí.

• Rodinná terapie
Na léčbě se podílí celá rodina. Pacient/ka už na svůj problém není sama a posezení s psychologem pomůže v mnoha věcech i rodičům. Pokud pacient/ka není v kritickém stavu, není hospitalizována.
Rodinná terapie se hodí spíše pro pacienty/ky, kteří žijí s rodiči.

• Interpersonální terapie
Vztahová terapie, např. partneři. Jinak totéž, co rodinná terapie.

• Kognitivně-behaviorální terapie
Vhodná u mentální bulimie. Učení racionalizovat a poznávat své pocity, které vedou k záchvatům přejídání a vyprazdňování. Účinky terapie jsou rychle viditelné. Tato terapie ale samotná nestačí k vyléčení se. Doporučuje se kombinovat s interpersonální terapií či ostatními terapiemi.

• Skupinová terapie
Scházení více pacientů a konzultování problému a pocitů mezi sebou i přítomným psychologem. Doporučuje se při zotavování. Vhodnější pro bulimičky, které jsou komunikativnější a otevřenější. V jedné skupině mi neměli být dohromady anorektičky i bulimičky a nemělo by docházet k výměnám informací o hubnutí, dietách či jiných návodech. Proto je nutné, aby skupina byla po celou dobu pod dozorem psychologa.

• Farmakoterapie
Podávání léků. K léčbě anorexie ani bulimie nestačí, ale je dobrým podpůrným prostředkem. Jedná se o antidepresiva a léky zmírňující úzkosti. Také sem můžeme zahrnout hormonální léčbu jako prevenci před osteoporózou.

• Arteterapie
Vhodná pro všechny tělesné a duševní nemoci. Jde o manuální práce - malování (vodovkami,temperkami, pastelkami) na libovolné nebo určené téma.

• Ergoterapie
Pracovní terapie. Od vyrábění papírových skládanek až po přesazování květin.

• Hipoterapie
Zvířecí. Významný je vztah člověka a zvířete, neboť se liší, než vztah mezi lidmi.

• Montreaux
nebo-li terapie podle Peggy Claudie-Pierre. Vlastní metoda léčby v australské klinice. Probíhá hospitalizace, kde má každý pacient 24 hodin denně svého ošetřovatele, který se od svého svěřence téměř nehne. Ten má úkol pacienta třeba 2 hodiny přemlouvat, aby snědl trochu té kaše či ji nešel vyzvracet. Má za úkol ho rozptylovat a zahrnovat láskou. Pacienti tak postupně ztrácí pocit méněcennosti.

• Gestalt terapie
Založil Fritz Perls. Porpvé s eobjevila v 50. letech v USA a v ČR se začala rozvíjet až po roce 1990. Zaměřuje se na pocity člověka a má spíše zážitkový charakter. Vhodná pro otevřenější lidi a k léčbě úzkostných stavů: fobie, deprese, poruchy příjmu potravy, nízké sebevědomí, traumata ze zneužívání,znásilnění,...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 didY didY | E-mail | Web | 29. října 2008 v 0:15 | Reagovat

:((Je to trosku inak..to s nasilim mas pomylene aspon tam kde somm ja bola ked som mala13rokov...bola som hospitalizovana na sk v michalovciach....tam ma zviazali do kazajky a potom mi pchali jedlo do krku...a aj jedlo ktore som vylucne jest nemohla..a potom som sa samozrejme pozvracala..ale len koli tomu,ze mi dali jedlo ktore neznasam..pricom sa na zaciatku pytali ake jedla nemozem a boli oboznameny .....!!!!!...tak mi zakazali bazen ,vychadzky...musela som sediet v jedalni kym som nezjedla rozok a nevypila MLIEKKO ktore z duse nenavidim...strhli nam body za izbu za to ze om nejedla a potom sa na mna stvali aj spolubyvajuce...na druhy den som mussela klacat v strede koberca na kolenach a vseci mi mohli povedat aka som zla ze nejem ....bol to skor psychycky tyran ...ako liecebna....potom mi raz sestricka vylepila takym sposobom ze si otocila prstene ..a hned na to ma prosila aby som to nikomu nevravela....nemohla som sa ani branit nakolko som bola v kazajke...na druhy den sa mi spravila modrina ..vlastne monokel..a mala prist mama ale nechceli ma za nou pustit kedze som nejedla...ale kricala som ze ma zbila sestra a tak sa to cele skoncilo...sla som home.......:)..ale teraz mam 51kg achcem opat schudnut no myslienka ze sa opat ocitnem tam kde som bola ma ubija...ale aj tak to risknem ..PRO-ANA jejednoducho PRO-ANA=)))))KissaneQQQ ak som ta aspon toska zaujala..budem rada ak mi das nejake koments na mojom webiQu...diiiQQQ...pa Didy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama