Štíhlá až k smrti

4. března 2008 v 22:25 | Majuška ♥ |  Články
Ukradeno: be-thin
  • Hlídáte se? Skoro nejíte? Cvičíte do úpadu? Dejte si pozor, aby hubnutí bylo ještě zdravé. Můžete skončit jako anorektička.

Významným vodítkem pro posouzení, zda vaše hubnutí ještě je, či už není zdravé, je energetická bilance. Pokud si denně počítáte kalorie, nezapomeňte do celkového poměru mezi příjmem a výdejem započítat i bazální metabolismus, který spotřebovává největší část naší energie.
Ta je orientačně spočítána u mužů na 1700 kcal (7140 kJ) za 24 hodin, u žen pak na 1500 kcal (6300 kJ). Nižší hodnota u žen je způsobena vyšším podílem tukové tkáně, která má nižší energetickou spotřebu než svalová hmota. Pro zajímavost - pokud tyto průměrné hodnoty přepočteme na kratší časovou jednotku, vyjde nám, že za minutu "nicnedělání" spálíme přibližně 1 kilokalorii (4-5 kJ).
V podmínkách bazálního metabolismu však prakticky nemůžeme žít, protože jakákoli činnost navíc (jídlo, chůze, oblékání apod.) zvyšuje výdej energie až o 20 %. Pokud delší dobu přijímáte méně kalorií, může se i vás týkat hrozba mentální anorexie.

V dobré společnosti

Občas se o ní mluví jako o "nemoci celebrit" nebo o nemoci princezen.
Trpěly jí princezna Diana a po ní budoucí švédská panovnice, princezna Victorie. I když se o této nemoci zmiňoval už Hippokrates, jednou z prvních prokazatelných anorektiček byla další princezna - rakouská Sissi, manželka Františka Josefa II.
Dnešní hvězdy se s touto poruchou příjmu potravy potýkají často a jejich problémy jsou vždy "celosvětové". Tak se v souvislosti s anorexií probírala jména jako Victorie Beckhamová, manželka populárního fotbalisty Davida Beckhama, herečky Lindsay Lohanová či současný idol Keira Knightleyová.
Rizikové faktory představuje: věk, záliby (gymnastika) či povolání (baletka, modelka). Mentální anorexie se projevuje nejvíc u dívek ve věku 16 až 25 let, ale výjimkou nejsou ani mladší či starší, včetně žen nad 40 let.
Onemocnět mohou i muži, přestože je anorexie z 95 % výsadou žen.
Často se uvádí tlak médií, prezentujících nedostižné krásky s pavoučíma rukama a nohama jako ideál krásy. Při této nemoci totiž nejde jen o nebezpečné hubnutí. To už je jen důsledkem širších psychických poruch- sníženého sebehodnocení, nevyrovnanosti a emočního strádání. I proto musí být léčba komplexní a zahrnovat oblast psychickou a sociální.
Obvykle nastává v období puberty. Někdy stačí nešetrná poznámka, že se dívka "zakulacuje", jindy se snaží na sebe upoutat pozornost, někdy se tímto způsobem snaží o opozici vůči rodině, kde se vyskytuje obezita.
Časté jsou případy, kdy se dívka vrací po přestávce (úraz, nemoc, atd) opět ke sportu a snaží se dosáhnout předchozí formy jak ve výkonnosti, tak ve tvaru postavy. Každá porucha v přijímání jídla představuje pokus o řešení osobních problémů, nejčastěji jde o nesplněná přání, úzkost, nejistota.

Jak ji poznáte?

  • úbytek váhy o 25% z původní hmotnosti nebo BMI pod 18,5
  • změna ve vztahu k jídlu
  • nadměrné cvičení
  • psychické potíže (pláč, podrážděnost, změny soustředění, ztráta zájmu o okolí), zimomřivost a závratě
  • změna chování (zkreslená představa o vlastním, neustálé obavy z nadváhy, i když objektivně neexistuje)
  • zácpa a užívání : projímadel i dalších nevhodných léků (na odvodnění, proti chuti k jídlu)
  • zpomalený růst, opožděné projevy puberty, poruchy menstruačního cyklu. Pozor! Dnes mají díky hormonální antikoncepci menstruaci i hodně podvyživené dívky

Jaké jsou další projevy?

Sekundárními důsledky je snížená imunita, poruchy metabolismu i duševní choroby
-narušení tělesné konzistence (řídnutí vlasů, lámávost nehtů, padání nebo kazivost zubů)
-poruchy spánku, snížený tlak a závratě
-rychlé stárnutí kůže, odvápnění a křehkost kostí
-rozvrácení minerálního metabolismu, hrozí až selhání ledvin
-postupují vychrtlost, celková slabost
-nepravidelný srdeční tep (arytmie, chudokrevnost,
-částečný rozpad nervové tkáně, způsobující například zhoršení zraku
-riziko projevení dalších duševních nemocí, například paranoie
-neléčený stav rozvinuté anorexie může vést k poškození organismu s trvalými následky, či dokonce až k smrti

Co dělat?

Málokdo se z anorexie dostane sám. Proto je nutné co nejdříve se obrátit alespoň na praktického lékaře, který vás pošle k příslušnému psychologovi.
Na některé se můžete obrátit i přímo, ale pak budete za návštěvy platit (obvyklá je cena 500 korun za návštěvu, potřeba bývá až 10 návštěv). V těžších případech je nutná hospitalizace na psychiatrické klinice, popř. na jednotce intenzivní péče se zavedením umělé výživy
www.zena.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fany Fany | Web | 4. března 2008 v 22:25 | Reagovat

Máš pěknej blogís

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama